Alice Zeniter, Prix Goncourt des Lycéens 2017, träffar FS gymnasieelever

Alice Zeniter, vinnare av Prix Goncourt des Lycéens 2017, var gäst i Kulturhusets Internationella Författarscen den 7/5 för att presentera sin roman L’Art de perdre / Konsten att förlora (Albert Bonniers Förlag), ”en släktsaga full av liv och kraft, om tre generationer i en fransk-algerisk familj. Det är en berättelse om historieskrivning och identitetssökande som utforskar högaktuella ämnen som nationalism, flykt, exil och främlingskap.”

Franska Institutet / l’Institut français de Suède hade ordnat ett tillfälle för Alice Zeniter att träffa ungdomar i Stockholm. Franska Skolans FR G2 C gruppen var med och kunde ställa frågor som blev ett radio program på pedagogiska Radio Elan. Lyssna gärna på http://radio-elan.se/

I samarbete med Institut français de Suède och Lycée St Louis de Stockholm.